Może to być dla Państwa zaskoczeniem, ale tak częste dolegliwości jak: ból głowy, szyi i karku, ból pleców czy też stawów, nie powstają najczęściej w wyniku zapalenia. Czynniki atmosferyczne tj. wysoka wilgotność, nadejście ochłodzenia lub wietrzna pogoda, tym bardziej nie są odpowiedzialne za powstanie objawów w tych obszarach ciała. Jaki jest zatem główny czynnik sprawczy bólu narządu ruchu, który często wyklucza Państwa z normalnego funkcjonowania? Gdzie jest winowajca? Najczęstszą przyczyną jest mechaniczny ucisk bądź deformacja układu nerwowego i jego zakończeń. Ucisk tych części układu nerwowego, które zaopatrują rejony ciała, w których aktualnie odczuwacie Państwo ból, może pochodzić bezpośrednio z obszaru objętego bólem lub z zupełnie innego rejonu ciała – kręgosłupa. Tak więc objawy choroby mogą lokalizować się np. w stopie, kolanie lub łokciu czy też w barku, podczas gdy tak naprawdę ich rzeczywistym źródłem jest kręgosłup. Jest również możliwe, że to właśnie obszar ciała, w którym odczuwacie Państwo ból np. biodro lub kolano, jest faktycznym źródłem objawów. Sprawę może dodatkowo komplikować fakt, że drażnienie zakończeń nerwowych wywołuje niekiedy nie tylko objawy bólowe, ale również całą gamę innych objawów towarzyszących tj.: mrowienie, drętwienie, pieczenie, odczucie zimna, ciepła czy też osłabienia siły mięśniowej. W przypadku odcinka szyjnego kręgosłupa, mogą to być również: zawroty głowy, szum w uszach, chwilowe zaburzenia widzenia i nudności. Objawy te często nie są kojarzone przez pacjentów, a nawet różnych specjalistów z zakresu medycyny z kręgosłupem jako potencjalnym źródłem objawów. Nierzadko dochodzi w takich sytuacjach do kierowania pacjentów na niewłaściwe ścieżki postępowania diagnostycznego, w wyniku czego ustalane jest błędne rozpoznanie. Proszę się jednak niepotrzebnie nie martwić, ponieważ wykrycie przyczyny tych dolegliwości nie powinno być problemem dla terapeuty posiadającego odpowiednią wiedzę kliniczną i umiejętności. W tym aspekcie możecie Państwo zaufać specjalistom MDT Clinic, ponieważ posiadają oni najwyższe kwalifikacje w zakresie diagnozowania i zachowawczego leczenia schorzeń narządu ruchu. Jeśli do tej pory Twoje dolegliwości nie zostały skutecznie wyleczone, to może to być wynikiem niewłaściwie postawionej diagnozy, jej braku lub nieodpowiednio dobranych procedur leczniczych.Umów się na wizytę, a my postaramy się znaleźć dla Ciebie skuteczne rozwiązanie.
Najważniejszy jest pacjent. Nie musicie Państwo w jakiś szczególny sposób przygotowywać się do wizyty. To Pacjenci są największymi specjalistami w sprawach dotyczących swojej choroby, ponieważ żyją z nią na co dzień i są „jedynymi świadkami swoich objawów”. Dlatego będziecie Państwo proszeni jedynie o udzielenie odpowiedzi na wiele pytań, a reszta pozostanie w rękach naszego specjalisty. Przychodząc do jednej z placówek MDT Cilinc można zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej badań. Należy jednak pamiętać, że najczęściej nie są one najważniejsze i nie stanowią podstawy do ustalenia rozpoznania. Badania te są traktowane przez nas zgodnie z używanymi wobec nich określeniami, jako badania uzupełniające bądź dodatkowe. Szczególne sytuacje, które wymagają bezwzględnego wglądu w badania i dokumentację medyczną przed terapią, są opisane w zakładce „Pierwsza wizyta”. W razie konieczności, zlecimy wykonanie odpowiednich badań i pokierujemy Państwa krok po kroku.
Możesz zapisać się na wizytę, dzwoniąc do nas (Sieradz 531 965 096; Łódź 533 003 119). W razie problemu z telefonicznym połączeniem się z tymi placówkami, możesz umówić się na wizytę dzwoniąc bezpośrednio do jednego z naszych terapeutów (Sieradz lub Łódź - Adrian Woźny tel. 510 458 321, Warszawa - Rajmund Tomczakowski 602 629 846). Jeżeli wolisz możesz za pośrednictwem naszych stron zapisać się na wizytę online: w Sieradzu, Łodzi lub w Warszawie.
Wizyta w naszym gabinecie nie wymaga specjalnego ubioru. Należy zadbać jedynie o to, aby ubranie nie krępowało zbytnio ruchów w tych obszarach ciała, które będą przedmiotem badania. Czasem możecie Państwo zostać poproszeni o rozebranie się do bielizny osobistej, ale zwykle staramy się do minimum ograniczyć sytuacje tego typu. Najczęściej prosimy o odsłonięcie tylko tych partii ciała, których bezpośrednio dotyczy badanie.
Specjalistów MDT Clinic wyróżnia szczególne podejście do procesu diagnozowania i leczenia. Szczegółowy opis możecie Państwo odnaleźć w zakładce „Dlaczego warto nam zaufać”. Wszystkie wymienione w niej elementy składają się na całość, która powoduje znaczący wzrost skuteczności i efektywności leczenia. Daje to możliwość skrócenia całości procesu terapii przy równoczesnym zachowaniu jej wysokich standardów. Zwykle leczenie wymaga od 3 do 6 wizyt. Dodatkowe informacje zawarte są w odpowiedziach na pytania 9, 28 i 33.
Jako fizjoterapeuci z wieloletnim stażem zawodowym oraz po ukończonych studiach magisterskich, posiadamy prawo do samodzielnego diagnozowania na potrzeby usprawniania. Nie musisz zatem posiadać skierowania od lekarza. Wszystkim się zajmiemy. Zarejestruj się na wizytę, a my zadbamy resztę formalności.
Odpowiedź zależy od kilku czynników. Należy do nich m.in.:
Najczęściej można pozwolić sobie na pominięcie jednej dawki środka przeciwbólowego / przeciwzapalnego przyjmowanego doustnie, bo, jak już wyjaśnialiśmy wcześniej, ma on jedynie działanie objawowe - niezwiązane z leczeniem przyczynowym. W przypadku wątpliwości skontaktuj się wcześniej z lekarzem prowadzącym lub z jedną z naszych placówek. Współpracujemy z lekarzami różnych specjalności oraz sami posiadamy pewne doświadczenie. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości w ramach posiadanej wiedzy.
Ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, wykonania badania przedmiotowego i omówienia zasad leczenia, na pierwszą wizytę musisz zarezerwować około 40-45 minut. Kolejne wizyty kontrolne zajmują zwykle nie więcej niż 20-25 minut.
Ilość oraz częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od wielu czynników i jest na bieżąco ustalana przez prowadzącego. O terminie kolejnej wizyty zdecydować może m.in. stan chorego i rodzaj zgłaszanych objawów, reaktywność objawów na procedury lecznicze, tempo powrotu do zdrowia itp. W trosce o prawidłowy przebieg terapii, specjalista MDT pozostanie z Państwem w stałym kontakcie telefonicznym lub e-mailowym. Jeśli zgłaszane tą drogą informacje zwrotne są niezgodne z przewidywaniami, terapeuta może podjąć decyzję o zmianie ustalonego harmonogramu wizyt.
Zasady bezpieczeństwa terapii mechanicznej wymuszają na każdym terapeucie MDT, bezwzględne stosowanie się do zasady progresji siły mechanicznej. Oznacza to, że po wnikliwej analizie reakcji objawów dobierze on Państwu nie tylko optymalny kierunek, ale również i siłę procedury leczniczej. Jeśli już najprostsze ćwiczenie lub progresja siły w postaci ćwiczenia z auto-dociskiem, pozwala na uzyskanie spodziewanej reakcji objawów, to nie ma najmniejszej konieczności wystawiać pacjenta, na niepotrzebne ryzyko w postaci stosowania terapii manualnej. Gwarantuje to naszym Pacjentom bezpieczny przebieg leczenia, z możliwością dokładnego śledzenia reakcji objawów oraz kreuje samodzielność w walce z chorobą. Tylko w nielicznych przypadkach, nasi specjaliści są zmuszeni do użycia technik manualnych. Ich wykorzystanie oraz spodziewane reakcje, są uprzednio szczegółowo omawiane z pacjentem.
Podstawą badania przedmiotowego jest poznanie reakcji objawów, w tym bólu, na stosowane techniki terapeutyczne. Może się zatem zdarzyć, że podczas testowania odczujecie Państwo pewien poziom bólu. Jego wywoływanie nie jest jednak celem samym w sobie i pozostaje pod ścisłą kontrolą naszych specjalistów. Jeśli badanie jest przeprowadzone w umiejętny sposób, to objawy są wywoływane krótkotrwale – bezpiecznie, z pełną kontrolą ich natężenia tak, aby stan pacjenta nie pogorszył się w wyniku badania na wizycie.
Wpływ na decyzje o tym będzie miał nie tyle sam przebieg wizyty, co stan w jakim się na niej Państwo pojawiliście. Jeśli nie traficie do terapeuty w okresie silnego zaostrzenia dolegliwości i nie będzie konieczności wprowadzenia rygorów związanych z pełnym odciążeniem lub jeśli w wywiadzie nie okaże się, że możecie Państwo mieć ograniczoną percepcję, ze względu na przyjęte przed wizytą leki, to opuszczenie gabinetu zaraz po zakończeniu wizyty i powrót np. samochodem nie będzie najmniejszym problemem.
Istotą skutecznej terapii jest odpowiednia edukacja pacjenta, która sprawia, że to pacjent staje się skutecznym terapeutą swojego problemu bólowego. Jest to możliwe, jeśli leczenie opiera się na wykorzystaniu prostych i nieskomplikowanych ćwiczeń, które nie wymagają od pacjenta ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Nie musisz się zatem przedwcześnie obawiać, że nie sprostasz wymaganiom stawianym przez terapeutę. Indywidualny dobór procedur leczniczych przez prowadzącego, oznacza nie tylko ćwiczenie skutecznie likwidujące objawy, ale również ćwiczenie dopasowane do Twoich możliwości. Już pierwsza wizyta pozwoli naszemu specjaliście na określenie zaleceń spełniających te wymagania.
Przede wszystkim, od razu skontaktuj się z terapeutą prowadzącym lub z jednym ze specjalistów MDT Clinic. Dowiesz się jak postępować, aby nie zniweczyć dotychczas uzyskanych efektów leczenia. Stan ten jest najczęściej odwracalny, więc nie należy w pierwszym odruchu, niepotrzebnie wpadać w panikę. Łatwo wtedy o decyzje, które w jeszcze większym stopniu nasilą Twoje dolegliwości. Zaostrzenie objawów rzadko związane jest bezpośrednio z trwającą terapią. Jest to wręcz niemożliwe, jeśli uważnie stosowałeś się do zaleceń prowadzącego, a Twoje objawy zawsze korzystnie reagowały na zastosowaną procedurę leczniczą. W zrozumieniu tego co oznacza „korzystna reakcja na ćwiczenie”, może pomóc Ci zapoznanie się z wyjaśnieniami zawartymi w odpowiedziach do pytań 15, 23 i 26. Pozwól, aby to terapeuta ustalił faktyczne powody zaostrzenia i pokierował Twoim zdrowiem w tym niezwykle ważnym momencie.
Może pamiętasz, jak terapeuta udzielał Ci szczegółowych informacji dotyczących możliwych wariantów reakcji objawów, podczas wykonywania technik leczniczych. Wyjaśniał Ci również, jak w dokładny sposób monitorować ich zachowanie. Jeśli zachowanie bólu jest odmienne od prognozowanego, przerwij ćwiczenia, skontaktuj się z prowadzącym leczenie i ustal dalsze zalecenia. Możliwe, że konieczna będzie korekta techniki ćwiczenia lub jego zmiana tak, aby uzyskać korzystne reakcje objawów i kontynuować leczenie. Wspólnie ze swoim terapeutą na pewno znajdziesz właściwe rozwiązanie problemu.
Pamiętaj, że nasi terapeuci będą starali się maksymalnie zaangażować Cię w proces terapii. Oznacza to, że w przypadku, gdy tylko będzie to możliwe ze względu na Twój stan, będziesz mógł samodzielnie wykonywać zalecenia, które umożliwią Ci skuteczną walkę z chorobą. Jeśli skontaktujesz się z MDT Clinic przed planowanym wyjazdem, uzyskasz możliwość rozpoczęcia wczesnej i równie skutecznej terapii, jak w przypadku pozostania na miejscu. W większości przypadków, kontakt telefoniczny z terapeutą umożliwia dokonanie analizy i ewentualnej korekty dotychczasowych zaleceń. Ponadto, utrzymujemy kontakt ze specjalistami MDT na terenie całego kraju oraz zagranicą i w trudniejszych przypadkach możemy skierować Cię do jednego z nich, celem bezpośredniej kontroli przebiegu leczenia.
Wraz z bólem, wokół Ciebie znajdzie się z pewnością wielu „specjalistów”, którzy będą doradzać Ci, jak najlepiej rozwiązać problem bólowy. Zwłaszcza w przypadku, gdy schorzenie jest poważniejsze, a efekty terapii odbiegają początkowo od Twoich oczekiwań, łatwo jest ulec podszeptom otoczenia. Zadaj sobie proste trzy pytania, aby samodzielnie zweryfikować wiarygodność zdobytych informacji:
Znajdujące się w powszechnym obiegu opinie, mogą utwierdzić Cię w fałszywym przekonaniu, że tylko chirurg lub neurochirurg jest w stanie określić, czy Twój stan wymaga leczenia operacyjnego. Nic bardziej mylnego. Ogromna wiedza i kunszt wymienionych specjalistów, polega nie tyle na umiejętności zakwalifikowania Cię do zabiegu, co na optymalnym doborze techniki operacyjnej oraz odpowiednim przeprowadzeniu tego skomplikowanego zabiegu. W przypadku wykluczenia poważnej patologii jako źródła objawów bólowych, wskazania bezwzględne do leczenia operacyjnego narządu ruchu są nieskomplikowane i bardzo precyzyjne określają, jakie objawy wskazują na natychmiastową potrzebę zastosowania takiego leczenia. Co więcej, do ich określenia nie jest potrzebna wysokospecjalistyczna wiedza medyczna. Wystarczy umiejętność zebrania szczegółowego wywiadu i przeprowadzenia prostego badania neurologicznego obwodowego układu nerwowego. Poza wskazaniami bezwzględnymi, Twój stan kliniczny może ewentualnie zakwalifikować Cię do grupy pacjentów, ze wskazaniami względnymi do leczenia operacyjnego. O wskazaniach tych decyduje brak progresywnie postępujących deficytów neurologicznych, przy współistniejącym jednak, braku pozytywnych wyników podejmowanego dotychczas leczenia zachowawczego. I w tym przypadku, to właśnie specjaliści zajmujący się na co dzień leczeniem zachowawczym, będą mieli najlepsze kompetencje, aby określić, czy masz względne wskazania do operacji. Dlaczego? Ponieważ to oni będą najlepiej wiedzieć, czy wyczerpali już, cały dostępny im arsenał środków terapii zachowawczej. Terapeuci MDT Clinic, mogą bez trudu określić wskazania względne i bezwzględne do leczenia operacyjnego i w razie potrzeby skierować Cię do najlepszych specjalistów w tym zakresie.
Zarówno przypadku, kiedy po zabiegu operacyjnym Twoje dolegliwości nadal się utrzymują, jak i w przypadku, kiedy powróciły one po upływie pewnego czasu po wykonanym zabiegu, jesteśmy w stanie precyzyjnie określić diagnozę oraz odpowiedzieć na pytanie, czy stosowna przez nas mechaniczna terapia, może częściowo lub całkowicie usunąć przyczynę Twoich objawów. Odpowiedź na to pytanie zależy jednak od wielu czynników:
Wiarygodna odpowiedź wymaga zatem od specjalisty MDT Clinic przeanalizowania wielu czynników i nie jest możliwa bez Twojej wizyty w jednej z naszych placówek. Jesteśmy w stanie rozwiać Twoje wątpliwości, choć problem może wydawać się skomplikowany zarówno dla Ciebie i wielu innych osób, do których zwracałaś (-eś) się o pomoc.
Pomimo obiegowej opinii, najnowsze dowody naukowe wskazują na brak, korzyści wynikających ze stosowania fizykoterapii („prądów”, lasera, ultradźwięków, pola magnetycznego itp.) w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Mogą one jedynie z różnym skutkiem tłumić objawy bólowe. Aby to zaakceptować należy zrozumieć, że większość z tych schorzeń nie wynika z zapalenia, ale jest generowane poprzez ucisk lub deformację unerwionych tkanek. Oczywistym jest, że nie jest możliwe odbarczenie ucisku poprzez stosowanie ww. zabiegów, podobnie jak np. nie jest możliwe leczenie fizykoterapią palca zaciśniętego w szczękach imadła. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takim przypadku, jest zastosowanie leczenia opartego o środki mechaniczne – ruch, rozciąganie, ćwiczenia czy terapię manualną, podobnie jak w przypadku palca zaciśniętego w imadle, sens ma jedynie podjęcie próby wykonania ruchu w postaci kręcenia korbką imadła. Skuteczność takiego działania będzie jednak zależeć od właściwego dobrania kierunku i sposobu wykonania ruchu. Taki jest właśnie cel jaki przyświeca terapeucie MDT podczas pierwszej wizyty. Jeśli nie chcesz tłumić jedynie objawów swojej choroby, skontaktuj się z MDT Clinic, a my zajmiemy się skutecznym zwalczeniem przyczyny Twoich dolegliwości.
Ruch leczniczy i zalecenia jakie otrzymałeś po konsultacji w MDT Clinic, zostały dobrane indywidualnie do Twojego problemu bólowego i są dopasowane jak klucz do zamka. Choć finalnie nie wydają się one skomplikowane, to ich spersonalizowanie było możliwe dzięki bardzo szczegółowej analizie informacji, jakie specjalista uzyskał w wyniku zebrania wywiadu i przeprowadzenia badania przedmiotowego. Zastosowanie tak dobranych zaleceń, przez inną cierpiącą osobę, może przynieść odwrotny skutek i przyczynić się do pogorszenia stanu jej zdrowia. Nawet jeśli masz dobre intencje, nie ryzykuj niepotrzebnie wcielania się w rolę specjalisty, który przez wiele lat zdobywał swoją wiedzę medyczną i umiejętności. Choć wiele osób z Twojego otoczenia może mieć dolegliwości bólowe o podobnej lokalizacji i charakterze, to należy pamiętać, że objawy tych osób mogą zareagować zupełnie inaczej na dobrane specjalnie dla Ciebie procedury lecznicze. Pozwól, aby opiekę medyczną nad tą osobą sprawował odpowiednio przygotowany specjalista, który dotychczas zdobył Twoje zaufanie.
Nie tylko prawidłowa technika wykonania ćwiczenia jest gwarancją skuteczności terapii. Niezwykle istotne jest również zachowanie się objawów podczas wykonywanych procedur leczniczych. Twój niepokój powinna budzić przede wszystkim reakcja objawów odmienna od tej, która była szczegółowo omawiana podczas wizyty, z terapeutą MDT Clinic. W takim przypadku, jak i w przypadku kiedy nie jesteś pewien prawidłowej techniki wykonywanego ćwiczenia, należy niezwłocznie skontaktować się z prowadzącym leczenie. Po krótkim wywiadzie oceni on, czy wprowadzenie korekt jest możliwe na bieżąco, podczas rozmowy telefonicznej, czy też niezbędne będzie w tym celu, umówienie osobnej wizyty kontrolnej.
Nie można jednoznacznie, ogólnie odpowiedzieć na to pytanie. Nasi specjaliści dobierają zalecenia indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależą one od analizy informacji z wywiadu i badania przedmiotowego. Zgodnie z sugestiami płynącymi z badań naukowych, naszym celem w trakcie leczenia, jest jak najmniejsze ograniczanie aktywności ruchowej. W niektórych przypadkach niezbędne jest wprowadzenie bardzo rygorystycznych obostrzeń w tym zakresie, łącznie z nakazem bezwzględnego leżenia w łóżku, podczas gdy w innych przypadkach, możliwe jest wykonywanie wszystkich podejmowanych dotychczas aktywności. Doskonale rozumiemy, jak duże znaczenie ma dla Państwa możliwość podjęcia jakiejkolwiek formy ruchu i dlatego żaden z pacjentów MDT Clinic, nie opuści naszej placówki, bez szczegółowych wskazówek w tym zakresie.
Jeśli terapia, której dotyczy pytanie, jest terapią nacelowaną na problem bólowy, którym aktualnie zajmuje się jeden z naszych specjalistów, to niewskazanym jest jej równoległe stosowanie. Uniemożliwia to bowiem absolutnie, wiarygodne rozstrzygnięcie tego, który rodzaj postępowania jest odpowiedzialny za uzyskane efekty. Sytuacja w jakiej znajduje się w tym przypadku terapeuta, przypomina znany dylemat dermatologiczny, kiedy to pacjent zjadł truskawki z pomidorami i skarży się na wysypkę. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, terapeuta zmuszony będzie nakazać przerwanie dodatkowej terapii i ustalić na nowo sposób postępowania na osobnej wizycie. Dopiero po zastosowaniu tych zmian i po upływie pewnego czasu, możliwa będzie wiarygodna ocena efektów leczenia.
Ocena skuteczności terapii poprzez natężenie objawów, może często prowadzić do pomyłek. Przede wszystkim, uwaga pacjenta powinna być skoncentrowana na lokalizacji objawów – im bardziej rozprzestrzeniają się one ku obwodowi (do dłoni lub stopy), tym gorzej. Częste zjawisko nasilania się objawów okolicy kręgosłupa podczas terapii, wcale nie musi wskazywać na pogorszenie. Wszelkie wątpliwości możecie Państwo wyjaśnić ze specjalistami MDT Clinic. Podczas wizyty kontrolnej są oni w stanie ocenić skuteczność leczenia, korzystając poza bólem, z porównania innych parametrów tj. zakres ruchu, ocena neurologiczna i funkcjonalna.
W przypadku bólu wywołanego chorobami narządu ruchu, ruch wcale nie jest najskuteczniejszym lekarstwem. Badania naukowe pokazują, że najskuteczniejszy w leczeniu problemów tego typu okazuje się ruch, ale o ściśle dobranym kierunku. Aby to Państwu wyjaśnić, najlepiej będzie posłużyć się pewną analogią. Ponieważ zdecydowana większość dolegliwości bólowych narządu ruchu nie jest związana z procesem zapalnym, tylko z obecnością deformacji lub mechanicznego ucisku tkanek, to bardzo adekwatnym i obrazowym będzie porównanie tych schorzeń do palca, który został uciśnięty w szczękach imadła. W tym przypadku ból generowany jest z tego samego powodu - ucisku. Oczywistym jest, że można łatwo „wyleczyć” palec poprzez zastosowanie ruchu korbką tego imadła. Ale czy ma sens, poruszanie nią w różnych kierunkach równocześnie? – po pięć ruchów w prawą i w lewą stronę. Oczywiście, że nie i należałoby w tym przypadku ustalić konkretny kierunek ruchu, który likwiduje ucisk palca. Identycznie jest w przypadku narządu ruchu. Dlatego specjalistyczne leczenie w MDT Clinic, nie przebiega z wykorzystaniem zestawów ćwiczeń bazujących na ruchu w wielu kierunkach. Nasi specjaliści dobierają indywidualnie lek w postaci ruchu, podobnie jak czyni to lekarz, dobierając konkretny lek, spośród szerokiej gamy leków rekomendowanych w leczeniu danej choroby. Skorzystaj ze skutecznego leczenia i zgłoś się do nas po lek, indywidualnie dobrany do Twojego problemu.
Ten sposób, nowoczesnego postępowania w przypadku schorzeń narządu ruchu, pozwala na „wyjście z terapią” poza mury gabinetu. Samodzielnie wykonywane procedury lecznicze, poza tymi, które wykonujesz w gabinecie w obecności terapeuty, mają na celu wydłużenie efektywnego czasu terapii. Co za tym idzie, mają one za zadanie zwiększyć jej skuteczność i skrócić czas powrotu do pełnej sprawności. Jeśli zależy Ci na szybkim i skutecznym usunięciu Twoich dolegliwości, zaufaj strategii leczenia stosowanej w MDT Clinic i skontaktuj się z nami.
Seria jednego ćwiczenia, złożona z 10-15 powtórzeń ruchu, nie zajmuje jednorazowo więcej niż 1 minutę. Łatwo policzyć, że jeśli taka procedura lecznicza będzie wykonywana co 1-2 godziny, to przerwy pomiędzy nimi wyniosą od 59 do 119 minut. Stanowić one zatem będą zdecydowaną większość dnia. W tym czasie, uszkodzona część narządu ruchu poddawana jest różnym obciążeniom z racji długotrwałego przyjmowania pozycji i wykonywania codziennych czynności. Część z nich, może przez przypadek sprzyjać leczeniu, a część całkowicie niwelować korzystny efekt wykonanych ćwiczeń. Nadzwyczaj ważnym staje się więc zachowanie odpowiedniej częstotliwości ćwiczeń tak, aby ich korzystny wpływ nie został zniwelowany w okresie pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami. Tylko w ten sposób może dochodzić do kumulowania się efektów terapii i szybkiego powrotu do pełnej sprawności.
Seria złożona z 10-15 powtórzeń ruchu, nie zajmuje jednorazowo więcej niż 1 minutę. Łatwo policzyć, że wykonywanie ćwiczenia nawet co godzinę, nie zajmie łącznie więcej, niż kwadrans w ciągu dnia. W ciągu pozostałych 23 godzin i 45 minut, które stanowią zdecydowaną większość doby, uszkodzona część narządu ruchu poddawana jest różnym obciążeniom. Część z nich, może przez przypadek sprzyjać leczeniu, część zaś może całkowicie niwelować korzystny efekt wykonanych ćwiczeń. Nadzwyczaj ważnym staje się więc zdobycie wiedzy, dotyczącej tego, jak „nie przegrać” długich chwil pomiędzy ćwiczeniami tak, aby systematycznie kumulować korzystny efekt wynikający z cyklicznie powtarzanych ćwiczeń. Umów się na wizytę, a nasi terapeuci nauczą Cię nie tylko tego, jak ćwiczyć, ale również tego, jak można skutecznie unikać zaostrzeń objawów w okresie pomiędzy ćwiczeniami. Pozwoli Ci to uzyskać znacznie lepsze efekty leczenia i skrócić czas powrotu do pełnej sprawności.
Ćwiczenia nie są jedynym elementem terapii składającym się na jej końcowy efekt. W zrozumieniu tego, może pomóc Ci zapoznanie się z wyjaśnieniami zawartymi w odpowiedzi do pytania 30. Jeśli jednak, nie wykonywałeś ćwiczeń regularnie lub we wskazanej ilości, a oprócz tego nie w pełni realizowałeś zalecenia prowadzącego, to musisz mieć świadomość tego, że uniemożliwiłeś tym samym, zarówno sobie jak i leczącemu, wiarygodną ocenę skuteczności terapii. Innymi słowy, ocena efektywności terapii, która de facto nie została w pełni wykonana, jest po prostu niemożliwa. Jeśli masz problem z częstotliwością i regularnością wykonywania ćwiczeń lub z realizacją pozostałych zaleceń, nie czekaj do terminu kontrolnej wizyty, tylko skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć skuteczne rozwiązania.
Należy wiedzieć, że brak bólu nie jest równoznaczny z zakończeniem terapii. Ustąpienie wcześniejszych objawów nie oznacza, że Twoje tkanki są już w pełni przygotowane na przyjęcie obciążeń związanych z codziennym funkcjonowaniem. Zwykle po okresie gojenia, tkanki w okolicy wcześniejszego uszkodzenia, mają zmienioną strukturę. Powoduje to ich mniejszą wytrzymałość i zwiększa ryzyko ponownego uszkodzenia. Obrazowym wyjaśnieniem, może być w tym przypadku przykład leczenia palca, którego skóra została przecięta nożem. Po jego czasowym unieruchomieniu, które niezbędne było do wytworzenia zrostu, występujący początkowo ból ustępuje niemal całkowicie. Występują wtedy tylko niewielkie objawy, które towarzyszą ruchom naciągającym powstałą bliznę. Jeśli na tym etapie skończy się leczenie i spróbujesz wrócić do czynności, które w pełni angażują dłoń i wspomniany palec, szybko może dojść do odnowienia kontuzji, na skutek przypadkowego ruchu. To przedwczesne zakończenie leczenia, a nie brak jego skuteczności, staje się w tym przypadku przyczyną ponownego wystąpienia bólu i sprawia, że cały Twój wysiłek włożony w dotychczasowe leczenie, idzie na marne. Nie ryzykuj niepotrzebnie i zaufaj swojemu terapeucie. To on jest w stanie najlepiej ocenić, czy leczenie dobiegło końca.
Każdy epizod bólowy może mieć inny przebieg i rokowania, nawet jeśli objawy mają podobną lokalizację i/lub natężenie. Patologia w obrębie narządu ruchu, która te objawy wywołuje, może bowiem kumulować się i ulegać dynamicznym zmianom, nie tylko wraz z wiekiem, ale również z epizodu na epizod, a nawet na przestrzeni pojedynczego epizodu bólowego. Nie należy się zatem dziwić, że również i sama terapia tych schorzeń, może mieć inny przebieg oraz skuteczność. Tym bardziej, że poza wymienionymi zjawiskami, na sposób jej przeprowadzenia oraz efektywność, będzie mieć wpływ wiele innych czynników, działających równolegle i zmieniających się w czasie tj. początkowa lokalizacja aktualnych objawów, mechanizm i siła urazu który je zainicjował, wiek, aktualny tryb życia (życie zawodowe, rodzinne, czas wolny) oraz sprawność ogólna pacjenta, ogólny stan zdrowia i choroby towarzyszące itd. Jeśli zdecydujesz się na wizytę w MDT Clinic, nasi specjaliści dokładnie omówią z tobą te zagadnienia i związany z nimi plan usprawniania oraz rokowania.
W odpowiedzi na to pytanie, może pomóc Ci wcześniejsze zapoznanie się z wyjaśnieniami dotyczącymi pytania 33. Po ich przeczytaniu zrozumiesz, że ilość czynników, które trzeba wziąć pod uwagę powoduje, że odpowiedź na to pytanie, jest poza leczeniem, największym wyzwaniem dla specjalisty. Pokazuje to zresztą dokładnie nasza codzienna praktyka kliniczna. Pacjenci trafiający do MDT Clinic, przekonują się niejednokrotnie, że nie tylko przedstawione im rokowania, ale również poprzedzająca ich określenie diagnoza, są zgoła odmienne od rzeczywistości. Każdy terapeuta MDT Clinic posiada najwyższe kompetencje w zakresie uznanej na całym świecie metody McKenzie’go – MDT. W ciągu kilku wizyt specjalista taki, jest w stanie na podstawie informacji płynących z wywiadu, badania przedmiotowego oraz efektów dotychczasowego leczenia, określić rokowania, które są obarczone niewielkim błędem. Czasem mogą one być dla Ciebie powodem do radości, innym razem do rozczarowania, ale możesz być pewien, że nie rozbudzimy niepotrzebnie, ani też nie zgasimy Twojego entuzjazmu do walki z chorobą.
Zapraszamy do jednej z naszych klinik zlokalizowanych w Sieradzu, Łodzi i Warszawie, aby dowiedzieć się, czy to czego do tej pory dowiedziałeś się na temat swojego bólu, pokrywa się z rzeczywistością.
W odpowiedzi na to pytanie, może pomóc Ci zapoznanie się z wyjaśnieniami dotyczącymi pytania 32. Po ich przeczytaniu zrozumiesz, że pośpiech w tym przypadku, może być szkodliwy, powodując szybki powrót do początkowych etapów leczenia. Po okresie gojenia, zakończonego powstaniem przykurczów i zrostów tkankowych, powrót do normalnej aktywności musi zostać poprzedzony odpowiednim programem ćwiczeń. Mają one na celu przywrócenie tkance, jej dawnej wytrzymałości i elastyczności. Najpierw należy odzyskać pełen zakres ruchu, przy czym jego wykonaniu nie może towarzyszyć wywoływanie objawów bólowych. Szczegółowych wyjaśnień w tej kwestii, może udzielić Ci na wizycie, jeden z terapeutów MDT Clinic.
Fizjoterapeuta jest specjalistą z wykształceniem wyższym, który reprezentuje niezależny zawód medyczny. Jego kompetencje obejmują m.in. diagnozowanie pacjentów i programowanie leczenia. Na przestrzeni lat kojarzono fizjoterapeutę z masażystą. Jest to jednak fałszywy stereotyp, ponieważ fizjoterapeuta posiada o wiele większy zakres kompetencji i umiejętności. Najczęściej w ogóle nie wykonuje on masażu, a jedynie zleca go jako jeden z elementów terapii.
Rajmund Tomczakowski Fizjoterapia ©2023 Wykonanie ADVERTpro.co