Artykuł

MDT - Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia – co to takiego?

MDT - Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia – co to takiego?

20 stycznia 2021

Po krótce – narząd ruchu służy do ruchu. Stąd należy uzmysłowić sobie, że w diagnozowaniu narządu ruchu po pierwsze ważny jest ruch.

Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia, czyli MDT to nic innego jak wykorzystanie ruchu do diagnozowania i leczenia schorzeń narządu ruchu.

Narząd ruchu to kolana, kręgosłup, biodra, nadgarstki itp. Oraz narządy, które nimi poruszają i je stabilizują, czyli mięśnie, ścięgna, torebki stawowe czy więzadła. Nie należy z całości wykluczać układu nerwowego i innych narządów, ale skupmy się na podstawowej wiedzy.

Większość schorzeń narządu ruchu będzie wymagało leczenia mechanicznego. Wyobraźmy sobie zawias lub szynę w szafie. Jeżeli elementy pasujące do siebie przesuną się nawet o niewielki centymetr zawias lub drzwi zaczynają pracować nieprawidłowo, zacinają się, skrzypią i znacznie szybciej się zużywają. Dokładnie tak samo ma się sytuacja w naszych stawach lub kręgosłupie. Jeżeli coś nie jest na swoim miejscu lub jakiś element ulega uszkodzeniu zaczyna się tworzyć spirala, która powoduje, że nasze stawy i kręgosłupy bolą, nie możemy wykonać niektórych ruchów i trudno nam się poruszać, a co gorsza znacznie szybciej się zużywają. Czasami wystarczy delikatnie poruszać drzwiami, czasem nasmarować prowadnice, a czasem trzeba użyć większej siły, żeby wprowadzić coś na prawidłowe tory, aby wszystko chodziło prawidłowo. To samo często dotyczy narządu ruchu.

Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia, to nic innego jak określenie przeszkody mechanicznej, która przyczynia się do bólu i poprzez to ustalenie odpowiedniego planu postępowania, tak aby przywrócić ład w stawie lub kręgosłupie. Czasem subtelne ruchy mogą powodować ustawienie wszystkiego na swoim miejscu, a czasem należy wykorzystać kilku narzędzi, aby coś w końcu prawidłowo funkcjonowało.

Ale to nie wszystko: poprzez takie podejście do schorzenia możemy określić jakie badania należy wykonać, gdy podejrzewamy poważniejszy problem lub gdzie skierować pacjenta w celu najszybszego podjęcia odpowiedniego leczenia.