Artykuł

Rwa kulszowa czy korzonki – oto jest pytanie?

Rwa kulszowa czy korzonki – oto jest pytanie?

23 stycznia 2021

Autor: Adrian Woźny PT, Dip MDT, MSc

  • Wielokrotnie słyszymy o rozpoznaniu „rwa kulszowa” lub „korzonki”. Co oznaczają te terminy i czy rozumiemy o co w nich chodzi?
  • Budzimy się w nocy lub nad ranem i czujemy pierwsze objawy. Zaczynają boleć nas plecy. Czasem złapie nas przy dźwignięciu lub zwykłym kichnięciu. Co to oznacza?

Najczęstszą przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie tzw. „dysku”. Chyba każdy słyszał, że wypadł mu dysk. Istnieje jednak wiele innych przyczyn takiego bólu.
W przypadku, gdy bolą nas tylko plecy często słyszymy, że to korzonki. Co to są te korzonki. Nazwa wiąże się z korzeniami nerwowymi, które znajdują się w kręgosłupie. Tak naprawdę jednak ból wynika z wewnętrznego uszkodzenia dysku i nic nam nie wypadło. Stąd, jeżeli bolą nas plecy najczęściej oznacza to, że uszkodziliśmy sobie „dysk”.
Innym razem ból zaczyna lokalizować się w „nodze”, wtedy słyszymy, że to prawdopodobnie „rwa kulszowa”. Co to jest ta rwa kulszowa? Otóż mechanizm powstawania „rwy kulszowej” jest bardzo podobny do mechanizmu powstawania tzw. „korzonków”, czyli najczęściej przyczyną jest uszkodzenie tzw. „dysku”. Tym razem jednak uszkodzenie jest na tyle duże, że uwypuklenie dysku zaczyna uciskać nerw i ból zaczyna promieniować do „nogi”.
Pamiętajmy, że najczęstszym błędem jest zakładanie, że ból wynika ze zwykłego uszkodzenia, tak jak w przypadku skręcenia „kostki”. Ból może wynikać z poważniejszej przyczyny lub być bardziej złożony niż proste uszkodzenie dysku. Co ważne – im wcześniej zaczniesz leczyć przyczynę problemu tym większa szansa na uniknięcie operacji i innych konsekwencji w przyszłości. Nie bagatelizuj zwykłych korzonków, a w przypadku rwy kulszowej należy dokładnie zbadać pacjenta, aby dowiedzieć się jaka jest przyczyny objawów.